Systemy nawadniające

Systemy nawadniające - 4.3 out of 5 based on 4 votes
1 1 1 1 1 Rating 4.25 (4 Votes)

Systemy nawadniające są w dzisiejszych czasach niezbędnym wyposażeniem każdego zadbanego ogrodu.

Większość roślin, również trawa wymaga regularnego podlewania. Jakie możliwości daje nam współczesna technika w dziedzinie nawadniania?

Teoretycznie najprostszym sposobem jest ręczne podlewanie za pomocą węża ogrodowego.

Niestety zajmuje to bardzo dużo czasu, jest męczące i nieefektywne, wie o tym każdy kto w czasie upałów próbował w ten sposób ratować choćby mały kawałek schnącego trawnika. Nieco ułatwiają taką pracę niezałamujące się węże (nieco droższe od zwykłych ale bardzo trwałe), zdecydowanie jednak polecamy zainwestowanie w bardziej zaawansowane rozwiązania.

Kolejny sposób polega na zakupie przenośnego zraszacza, bądź kilku i przestawianiu ich co jakiś czas na nie podlewane jeszcze miejsce.

Jest to już duży postęp w stosunku do biegania z wężem, jednak i tą czynność można sobie usprawnić. Łatwo przecież zapomnieć o odkręceniu zaworu i podlaniu ogródka lub co gorsza zostawić uruchomione podlewanie np. na całą noc.

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż automatycznego systemu nawadniania.

W takim wypadku w ziemi zakopuje się specjalne rury, takie jak widać na poniższym zdjęciu.

Rury

Dzięki temu nie musimy się o nie potykać i męczyć z długimi "szlaufami".

Pod ziemią montuje się też zraszacze, dzięki czemu nie trzeba się obawiać że pogryzie je pies lub roztrzaska kosiarka.

Poniżej przedstawiono kilka tzw. zraszaczy wynurzalnych, które po skończonym podlewaniu chowają się pod ziemię.

 

Zraszacze wynurzalne

 

Cała instalacja połączona jest w podziemnych studzienkach, poszczególne części ogrodu nawadniane są kolejno dzięki zastosowaniu elektronicznego sterownika.

Sterownik elektroniczny (zdjęcie poniżej) umożliwia precyzyjne zaprogramowanie dnia, godziny i długości cyklu podlewania naszego ogrodu.

Dzięki temu nie będziemy musieli się obawiać, że np. siedząc w sobotę przy grillu spotka nas mokra niespodzianka. Powszechne stają się urządzenia wyposażone w pilot zdalnego sterowania umożliwiający podlanie wybranej przez nas części ogrodu kiedy nam się to podoba. Przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń dodatkowych, taki pilot może również uruchamiać np. fontannę.

Sterownik elektroniczny z pilotem radiowym

Od wielu lat nasza firma wykonuje tego typu instalacje, sami również wypróbowujemy nowinki na rynku i jeśli się sprawdzają - wdrażamy je w nowych realizacjach ogrodów.

W firmie Eko-Styl można zakupić wszelkie akcesoria nawodnieniowe do przydomowych ogródków, jak również do profesjonalnych zastosowań w szklarniach, na boiskach a nawet polach golfowych.

W naszym sklepie posiadamy szeroki wybór węży, zraszaczy, złączek i sterowników.

sklep