Oczyszczalnie ścieków

Oczyszczalnie ścieków - 4.5 out of 5 based on 4 votes
1 1 1 1 1 Rating 4.50 (4 Votes)

Przywykliśmy już do widoku koszy do segregacji śmieci, staramy się zachować porządek w domu, ale również w ogrodzie. Lubimy w nim przesiadywać i pielęgnować ulubione rośliny. Czasem jednak w przykry sposób przypomina o sobie kłopotliwy problem pozbywania się ścieków.

Jest on szczególnie dokuczliwy na wsi, gdzie bardzo rzadko domy bywają podłączone do kanalizacji zbiorczej. Nie ma się co oszukiwać, w wiele miejsc kanalizacja z dużym prawdopodobieństwem nie dotrze nigdy...

Oto przykładowe zestawienie oczekiwanych kosztów eksploatacji różnych rozwiązań unieszkodliwiania ścieków dla jednej z mazowieckich wsi (materiał z pracy dyplomowej), koszty te są bardzo mocno uzależnione od lokalnych uwarunkowań, więc należy je traktować wyłącznie poglądowo:

Koszty eksploatacji oczyszczalni, szamba i kanalizacji

Czy posiadając więc samotny domek na uroczej polanie wśród leśnych ostępów jesteśmy skazani na comiesięczny horror dla naszych receptorów zapachowych?

Wizyta tak zwanej szambiarki nie jest ani przyjemna ani tania, więc warto zastanowić się nad jakąś alternatywą. Wielu z nas nie musiałoby pewnie daleko szukać żeby znaleźć sąsiadów którzy mają szambo "bezobsługowe", od wybudowania nigdy do niego nie zaglądali i udają że problem nie istnieje. Śmierdzący problem sam z siebie jednak nie znika, co więcej rozpływa się pod naszym wypielęgnowanym ogrodem. O ile dla okolicznych drzew ścieki będą stanowiły zapewne pożywkę, to dla nas, a przede wszystkim naszych dzieci mogą być poważnym zagrożeniem. Weźmy na przykład jakąś okoliczną studnię, skoro w jednym miejscu czerpiemy wodę, a w drugim, po jej zanieczyszczeniu ją rozsączamy, to prędzej czy później obieg niestety zacznie się zamykać. W najlepszym przypadku rozpoznamy to po paskudnym zapachu ścieków w wodzie płynącej z kranu, gorzej gdy domownicy zaczną uskarżać się na jakieś dziwne dolegliwości zdrowotne. Nieoczyszczone w odpowiedni sposób ścieki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Podobne zagrożenie sprawia wybijające co jakiś czas szambo. Pomińmy tu milczeniem wylewanie ścieków do rowów i na pola, gdyż jest to po prostu proszenie się o tragedię i łamanie wszelkich zasad prawa i zdrowego rozsądku.

Tak jak w kwestii wspomnianych na początku śmieci, tak i ze ściekami administracja samorządowa będzie musiała zrobić wkrótce porządek.

Czy to poprzez obowiązkowe umowy na wywóz ścieków, czy przez regularne kontrole faktur, zostaniemy zmuszeni do legalnego usuwania nieczystości.

Jakaż to alternatywa istnieje dla tego złego i kłopotliwego szamba (zbiornika bezodpływowego)?

Doskonałą alternatywą dla bezodpływowych zbiorników do gromadzenia ścieków - szamb, są przydomowe oczyszczalnie ścieków!

Jak sama nazwa wskazuje jest zespół urządzeń oczyszczających ścieki z jednego bądź kilku domów. Tak jak w dużych (miejskich) oczyszczalniach ścieków, tak i tu, większość pracy robią za nas pożyteczne bakterie. Ścieki z domu trafiają najpierw do osadnika gnilnego, później wstępnie oczyszczone ścieki są doczyszczone dzięki mikroorganizmom i w rezultacie do gruntu trafiają ścieki oczyszczone.

Istnieje kilka schematów oczyszczalni możliwych do zastosowania w zależności od przepuszczalności gruntu na naszej działce i poziomu wód gruntowych.

Przykładowe schematy przedstawiono poniżej:

Różne schematy przydomowych oczyszczalni ścieków

 

Cytując definicję można napisać, że zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na procesach mechanicznego, biologicznego i chemicznego oczyszczania. Na procesy mechaniczne składają się sedymentacja, filtracja i flotacja. Cząstki cięższe od wody opadają na dno - sedymentują, natomiast lżejsze unoszą się ku jej powierzchni, czyli flotują. Urządzenia realizujące te procesy to najczęściej osadniki gnilne. Procesy biologiczne polegają na wykorzystaniu mikroorganizmów do oczyszczania ścieków. Mogą one zachodzić zarówno w warunkach tlenowych, niedotlenionych jak i beztlenowych.  Procesy biologiczne są realizowane w przydomowych oczyszczalniach w drenażu rozsączającym, filtrach piaskowych, zminiaturyzowanych złożach biologicznych i komorach osadu czynnego jak również w wymienionych wcześniej osadnikach gnilnych. Tyle z teorii, zapewniam że na tym temacie zjadł już zęby niejeden profesor, również pewien student pieczołowicie wystukiwał kolejne linijki swej pracy magisterskiej poświęconej tematowi oczyszczania ścieków przydomowych. Wyniki obliczeń i rozważań są jednoznaczne gdy bierzemy pod uwagę rozproszoną zabudowę wiejską - przydomowa oczyszczalnia zwraca się już po kilku latach. Zadość staje się więc podstawowemu warunkowi jakichkolwiek inwestycji - budowa oczyszczalni zamiast szamba po prostu się opłaca! Odpowiednio dopasowana i wykonana oczyszczalnia jest w pełni bezpieczna, tania i bezproblemowa w eksploatacji. Warto zwrócić uwagę, czy producent ma już jakieś doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. Renomowani wytwócy oczyszczalni przez lata wypróbowali już wiele rozwiązań i zdążyli wyeliminować różne niedoskonałości, kupując najtańszy model marketowy narażamy się na zakup atrapy oczyszczalni. Może się ona okazać raczej odpowiednikiem dziurawego szamba niż oczyszczalnią w pełni tego słowa znaczeniu, szczególnie gdy montażem zajmie się niewykwalifikowany personel.

Warto postawić więc na sprawdzone marki działające od wielu lat na rynkach państw Wspólnoty Europejskiej.

Firma Eko-Styl jest przedstawicielem marki Sotralentz, znanej i poważanej międzynarodowej firmy.

Szczegółowe informacje na temat przydomowych oczyszczalni ścieków można uzyskać w naszej firmie. Zainteresowanych klientów chętnie odwiedzimy w ich domach i sprawdzamy które z dostępnych rozwiązań można u Państwa zastosować.

Przykładowe rozplanowanie jednego z możliwych wariantów przydomowych oczyszczalni ścieków:

Plan oczyszczalni przydomowej